Asya TMGD ADR Belgelendirme Görseli

ADR Nedir?

ADR’ ye göre tehlikeli maddeler nedir? Neye göre ayrılır? Ve ADR’nin tanımı?

ADR; Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına ilişkin Avrupa Anlaşmasıdır. Birleşmiş Milletler çatısı altında 1947’de kurulan Avrupa Ekonomik Komisyonu (UNECE) iç ulaştırma komitesi tarafından uzmanların ortak çalışmalarıyla biçimlenmiştir. Konvansiyon özütüdür. Teknik düzenlemeler bütünüdür.
Adr devletlerarası bir anlaşmadır. Türkiye 22 mart 2010 tarihinde bu anlaşmayı imzalamış ve temmuz 2015 itibariyle uygulamaya almıştır.1957 yılında 15 üye ülke adr konvansiyonunu imzalamıştır.
Tehlikeli Maddeler doğal özellikleri ve taşıma esnasındaki durumları itibariyle genel emniyet ve düzeni bilhassa umumu önemli malları , insanları , hayvanları ve çevreyi tehlikeye sokan madde ve nesnelerdir.
3560 tesbit olunan tehlikeli maddeler tehlike nitelikleri ile kimyasal ve biyolojik özelliklerine göre 9 sınıfa alt sınıflarıyla birlikte toplam 13 sınıfa ayrılmıştır.

PAYLAŞ :

Asya TMGD

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *.

  *
  *
  Bu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  BAŞA DÖN